Voda je bitan element u našem životu, ali rast stanovništva i klimatske promene nas primoravaju da preispitamo upravljanje vodnim resursima u cilju održanja održivog pristupa čistoj vodi.

Rast stanovništva u kombinaciji sa sve većim sušama i poplavama opterećuje naše reke i snabdevanje vodom kao nikada do sada.

Istoričari su u svojim istraživanjima isticali promene koje su se dogodile tokom industrijske ere (period oko 1780-1960. na zapadu). Ovaj period je bio presudan za korišćenje vodnih resursa zbog konkurencije između različitih delatnosti kojima je potrebna voda: pranja, fabrika kojima je potrebna čista voda, fabrika koja koristi reke kao spremnik za svoj otpad, profesionalnog ribolova ili ribolova iz hobija itd. Uz smanjenje industrijskih ispusta i brodski saobraćaj, u poslednjim decenijama dvadesetog veka (i uglavnom u zapadnim zemljama) voda je integrisana u mnoge programe urbanog razvoja kao izvor slobodnog vremena i estetske vrednosti.

 

 

Vodni resursi, neophodni za život, relativno su ograničeni u odnosu na zemljinu površinu i nejednako su raspoređeni u prostorima na kojima borave ljudi. Tokom vekova bili su predmet mnogih različitih ljudskih aktivnosti, što razvoj životne sredine vode čini dobro zastupljenim pristupom tokom razvoja životne sredine uopšte. Pored upotrebe za piće i čišćenje, voda je doprinela razvoju sve produktivnije poljoprivrede sa navodnjavanjem;

 

Ove krajnosti znače da zajednice trebaju upravljati i koristiti vodu na pametniji, ekonomičniji način koji koristi i zajednici i prirodi.

Integrisano upravljanje vodnim resursima (IUVR) je proces koji promoviše koordinirani razvoj i upravljanje vodama, zemljištem i pripadajućim resursima kako bi se na pravičan način došlo do uvećanja ekonomskog i socijalnog blagostanja, bez ugrožavanja održivosti vitalnih ekosistema i životne sredine.

IUVR je okvir koji  je stvoren radi poboljšanja upravljanja vodnim resursima na osnovu četiri ključna principa usvojenih na Konferenciji o vodi u Dablinu 1992. i Samitu u održivom razvoju u Rio de Žaneiru. Ovi principi glase: (1) slatka voda je ograničen i osetljiv resurs neophodan za održavanje života, razvoja i životne sredine; (2) razvoj i upravljanje vodama treba da bude zasnovano na participativnom pristupu, koji uključuje korisnike, planere i kreatore politika na svim nivoima; (3) žene igraju centralnu ulogu u snabdevanju, upravljanju i zaštiti voda; i (4) voda ima ekonomsku vrednost kod svih vidova korišćenja i treba je tretirati kao ekonomsko dobro.

IUVR pomaže zaštiti svetske sredine, podsticanju ekonomskog rasta i održivog poljoprivrednog razvoja, promovisanju demokratskog učešća u vlasti i poboljšanju zdravlja ljudi. Širom sveta, vodna politika i upravljanje vodama počinju da odražavaju međusobno povezanu prirodu hidroloških resursa, a IUVR se pojavljuje kao prihvaćena alternativa sektorskom stilu upravljanja, pristup s vrha vlasti“, koji je dominirao u prošlosti.

Kao zaključak, integrisano upravljanje vodnim resursima je politika međusektorskog pristupa, osmišljena da zameni tradicionalni, fragmentirani sektorski pristup vodnim resursima i upravljanje vodama, što je dovelo do loših usluga i neodrživog korišćenja resursa. IUVR je zasnovan na uverenju da su vodeni resursi sastavni deo ekosistema, prirodni resurs i društveno i ekonomsko dobro.

Категорије: Blog