Nedavnu pandemiju koronavirusa KOVID-19 sigurno ne možemo da smatramo kao dobru stvar za čovečanstvo, ali kako u svakom zlu ima nečeg dobro, ovde imamo slučaj da je ovaj virus pozitivno uticao na prirodu i ekološke faktore.

Međutim, stručnjaci se slažu da je još uvek prerano govoriti o uticaju KOVID-19 na prirodu, ali postoje neki kredibilni dokazi koji ukazuju na to da je ova pandemija u stvari dobro došla za vazduh koji udišemo.

Naime, NASA i Evropska svemirska agencija (ESA) nedavno su objavili sliku troposferske karte s podacima o nivoima NO2 (azot-dioksida) širom Kine. Ta slika prikazuje podatke o gustini NO2 (µmol/m2) u vremenskom periodu između 1-20. januara 2020. (pre karantina) i 10-25. februara (tokom karantina).

Slika1. NASA satelitski snimak (srednja gustina NO2 u troposferi iznad Kine)

Kao što se može videti, pad nivoa NO2 je „dramatičan“ u najmanju ruku, jer je vidljiv preko prilično širokog područja za određeni događaj. Ovakav nivo smanjenja NO2 u atmosferi nikada ranije nije bio zabeležen.

Azot dioksid (NO2) pripada grupi visoko reaktivnih gasova zvanoj azotni oksidi (NOx). Ovaj gas je veliki zagađivač vazduha i hemikalija je koja zagreva atmosferu i od velike je važnosti baš zbog brige za zdravlje ljudi i životnu sredinu. NO2 reaguje s drugim hemikalijama u atmosferi, gde stvaraju fine čestice i ozon.

Podatke za sliku iznad prikupio je satelit Evropske svemirske agencije (ESA) Kopernikus Sentinel-5 i njihov instrument poznat pod nazivom TROPOMI (instrument za praćenje troposfere). Ovaj satelit lansiran je 13. oktobra 2017. godine i planirano je da obavlja misiju u svemiru u trajanju od sedam godina. S druge strane, NASA je prikupila podatke sa svog satelita AURA i sistema OMI (sistem za nadzor ozona). Obe agencije došle su do sličnih rezultata i zaključaka tokom merenja.

Šta je izazvalo takav pad zagađenja vazduha u Kini?

Pre svega, kineska vlada je uvela stroge mere kako bi obuzdala virus. Kina je zatvorila većinu fabrika u delovima zemlje pogođenim koronavirusom ili je ostavila neke fabrike da rade, ali sa smanjenim kapacitetom, zatim je uvela ograničenje putovanja i policijske časove, što je smanjilo broj automobila, kamiona i vozila za javni prevoz uključenih u saobraćaj. Svi ti faktori doprineli su smanjenju zagađivača u atmosferi i ukupnom poboljšanju stanja kvaliteta vazduha.

Čak je i u Evropi i Sjedinjenim Državama došlo do poboljšanja opšte situacije u pogledu kvaliteta vazduha u poslednjih 20 dana, a sve zbog ograničenja saobraćaja i obustave industrijske proizvodnje.

Uticaj na zdravlje

Visoka koncentracija NO2 u vazduhu koji udišemo lako može negativno uticati na respiratorni sistem kod ljudi. Izloženost NO2 može dovesti do respiratornih simptoma kao što su kašalj, otežano disanje ili osećaj nedostatka vazduha, a na kraju može dovesti i do upale pluća ili razvoja hroničnih respiratornih bolesti. Takođe, možemo se lako razboleti od astme ukoliko bismo bili izloženi povišenoj koncentraciji NO2, a tako visoke koncentracije mogu potencijalno da povećaju predispoziciju za respiratorne infekcije. Svako od nas bi mogao biti pogođen, ali stariji i deca su izloženi većem riziku.

Slika 2. Štetni uticaji NO2 (izvor: Environment Protection Authority of Victoria) 

Bez obzira na sve, čim opasnost od koronavirusa počne da jenjava, možemo očekivati momentalni skok ekonomija najvećih svetskih sila, poput SAD-a, Kine, Rusije itd.

Čim se završi kriza oko koronavirusa, svi ti veliki igrači će ojačati svoju ekonomiju davanjem kredita i finansijskih podsticaja, od male privrede pa do teške industrije, što bi za rezultat imalo povećanje zagađivača i povećanje emisije ugljenika u atmosferi u drugoj polovini godine.

Koronavirus KOVID-19 je svakako događaj koji je poljuljao temelje našeg društva i preoblikovao naša verovanja, naš odnos sa spoljnim svetom i odnos prema drugima. Šta će se događati u narednim mesecima ostaje nepoznanica, a u određenoj meri zavisi od nas samih i naše sposobnosti da virus obuzdamo samodisciplinom i prilagođavanjem novim okolnostima.

Ali jedno je sigurno, čovečanstvo tek treba da iskusi indirektne efekte ovog virusa na naše zdravlje i životni stil, religiju, porodične veze, medicinu i našu životnu sredinu.

Категорије: Blog